Jak co roku w kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, ustanowiony przez ONZ. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia.

W związku z tym 6 kwietnia nasza Szkoła wraz z Fundacją „Niebieski Szlak” organizowała całodzienną imprezę pod nazwą Autyzm? Zdarza się!, która odbyła się na terenie obiektu Gdynia Infobox.

Z ramienia Szkoły Morskiej w Gdyni do udziału w organizacji imprezy oddelegowany został wykładowca kpt. mar. mgr Mirosław Orzeszek, ekspert z dziedziny ratownictwa lotniczego i morskiego.

Wykonaliśmy pokaz etatowego sprzętu ratownictwa morskiego, będącego na wyposażeniu statków i instalacji morskich oraz zaprezentowaliśmy najnowsze techniki samoratowania i przetrwania w wodzie, podczas zaistnienia sytuacji zagrożenia życia na morzu.

Kapitan Mirosław Orzeszek w czasie pokazu, jak i prowadzonej prelekcji, poza świetną zabawą marynistyczną dla dzieci i dorosłych, chciał zwrócić uwagę uczestnikom uroczystości na podobieństwo problemu zagrożenia życia na morzu z autyzmem:

Rozbitek w tratwie ratunkowej, gdzieś na dalekich wodach, oczekujący na pomoc, zdany jest sam na siebie i jego szanse na przetrwanie są znacznie mniejsze, ale gdy w tratwie będzie więcej ludzi, szanse na przeżycie i ratunek będą na pewno dużo większe.

Ludzie z autyzmem, podobnie jak rozbitkowie, bez wsparcia otoczenia, ludzi świadomych i rozumiejących problem, mają mniejsze szanse na godne życie.

Szkoła Morska w Gdyni jest zawsze otwarta na takie wyzwania, gdzie możemy wspierać ludzi w ciekawych i ważnych projektach.